Değerli Sektör Temsilcileri,

1.Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı Türkiye (UDAKOT), (1. İnternational Conference on Applied Behavior Analysis Turkey- ICABAT) Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği tarafından 22-23 Eylül 2018 Cumartesi Pazar tarihleri arasında, Haliç Kongre Merkezi‘nde düzenlenecektir.

Nörogelişimsel bozukluklar arasında Otizm, akıl sağlığı ve eğitim alanında en çok araştırılan konulardan biri olmuştur. Genetik, üzerinde en çok çalışılan konu olurken, uygulamalı davranış analizi (ABA/UDA) de dikkatleri üzerine çekmiş ve köklü geçmişiyle, günümüze kadar en umut vaat edici sonuçları sağlamıştır.

Uygulamalı davranış analizi uygulamalarının kullanımındaki artışa rağmen, çok sayıdaki metot ve prosedürle ilgili yanlış yorumlama ve anlaşılmalar mevcuttur. Diğer prosedür ve metotlar geliştirilip doğrudan karşılaştırmalarla ya da en azından farklı araştırma takımları tarafından çeşitli çalışmaların yayınlanmasıyla uygulamalı davranış analizlerinden üstün olduğu kanıtlanmadıkça ve kanıtlanana kadar, ABA/UDA’nın otizm tedavisinde mevcut en etkili metot olduğu sonucu geçerliliğini koruyacaktır.

Bu sebeple tüm dünyada pek çok farklı disiplinden araştırmacı ve uygulamacıların üzerinde çalışmalar yürüttüğü; uygulamaların çeşitliliği ve görülme sıklığı bakımından giderek daha fazla dikkat çeken ABA/UDA ‘ya ilişkin güncel yaklaşım ve uygulamaların paylaşılacağı ve tartışılacağı bu konferansı düzenlenmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

İki gün boyunca, uluslararası ve ulusal düzeyde tanınmış ABA/UDA alanında uzmanlaşmış bilim insanının katılımıyla sürecek olan 1.Uluslararası Uygulamalı Davranış Analizi Konferansı Türkiye (UDAKOT) ’ye alanda çalışan herkesi davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz…

Konferansımızın otizm ve diğer gelişim bozukluklar alanına, ülkemize, bilime ve barışa faydalı olması dileğiyle…

Sevgi ve selamlarımızla

Nicky Nükte Altıkulaç, MS, BCBA, EI
All Kids First, Early Intervention Services, LLC.
Algı ABA Terapi Merkezi Süpervizörü
ABA Konferans 2018 Düzenleme Kurulu Eş Başkanı

Selim PARLAK, Psikoloji Ms

ÖÇED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Algı Grup Direktörü

ABA Konferans 2018 Düzenleme Kurulu Eş Başkanı