Selim PARLAK


Selim Parlak İstanbul doğumludur. Evli ve 1 çocuk sahibidir. Pertevniyal Lisesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Düzce Meslek Yüksekokulu İklimlendirme Soğutma Bölümü Önlisansı, Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Enerji Anabilim dalı Makina Öğretmenliği Lisansını tamamlamıştır. Askerliğini bitirdikten sonra çalışma alanı olarak engelli çocukların eğitimine gönül vermiştir.

2003 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı İstanbul Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’nde (OÇEM) 1 yıl bireysel eğitimler uygulamıştır. Sonrasında bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde 3 yıl müdürlük ve eğitimcilik yapmıştır. Yüzlerce farklı gelişim gösteren çocuğun bireysel eğitim ve gelişimini takip etmiştir. Bu süre zarfında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uygulamalı Psikoloji yüksek lisansını tamamlamış ve tez konusu olarak da “Otistik Çocuğa Sahip Annelerin Empatik Becerilerinin İncelenmesi” konusunu ele almıştır.

2007 yılında Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri Tic. Ltd. Şti’ nin kurucuları arasında yer almıştır. Algım Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin sorumlu müdürlüğünü ve Algı ABA Terapi Merkezi Birimi’nin yöneticiliğini yapmaktadır. Merkezde, farklı uzmanlar tarafından verilen, eğitimler ve seminerler organize etmiştir. Aynı zamanda bir çok eğitim, seminer ve kongrelere katılmıştır. ABA alanında İngiltere’den gelen ABA Uzmanı Nicola Stanley’den ABA uygulamaları konulu eğitimi almıştır. Son olarak da ABA Uzmanı Nükte Altıkulaç’ın verdiği 5 modülden oluşan 40 saatlik eğitim seminerlerine katılmış ve ABA terapisi eğitim sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

2014 yılında “Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği”nin (ÖÇED) kurucuları arasında yer almıştır. 2017 ağustos ayında derneğe ait olarak “Türkiye’nin ilk ve tek özel eğitim konulu e-dergi”sini yayınlayan ekibin içinde de bulunmaktadır.

Çalışmalarını; merkezin bilimsel, çağdaş, ilkeli hizmetler sunan, alanında lider ve rehber bir kurum olabilmesi amacıyla sürdürmektedir.